Jump to content
IGNORERAD

Thailändska myndigheter beordrar att gorilla i Bangkok ska släppas


MPR Nyheter

Recommended Posts

MPR Nyheter

Det har tagit tre decennier, men en kampanj för att få bort vilda djur - inklusive en gorilla - från ett köpcenter i Bangkok har nu fått fart.
Den 26-åriga gorillan Bua Noi har bott i det betongklädda rummet i snart 20 år. Hon är ägaren Kanit Sermsirimongkols ögonsten - en man som säger sig ha öppnat zooparken för över 30 år sedan för att han älskar djur. Nu har thailändska myndigheter kommit fram till att zooparken bryter mot en rad riktlinjer och har beordrat att gorillan och andra stora djur måste flyttas innan juli. Detta kan dock bli svårt, och man oroar sig bland annat för att Bua Noi ska drabbas av en infektion om hon tas ner från byggnaden.

De andra djuren i zooparken inkluderar en svart panter, en gepard, en babian, björnar och orangutanger. Bua Nois make dog för ett decennium sedan och det sociala djuret har sedan dess suttit ensamt i sin betongbur.

Källa: http://www.abc.net.au/news/2015-03-14/gorilla-to-be-released-from-Bangkok-mall-zoo/6319084

 

post-8073-0-06308400-1426389657.jpg

Link to comment
Dela på andra sajter

Arkiverad

Denna tråd är arkiverad och kan inte skrivas i.

Hem
Nytt
Logga in

Logga in



×
×
×
  • Skapa ny...