Jump to content
IGNORERAD

Vad dricker ni just nu?


Avregistrerad clion

Recommended Posts

Hustrun är i hemlandet. Våra 2 vuxna döttrar ska ut på sina egna äventyr idag.
Så husfar lyxar till onsdags morgon med denna.

IMG_3134.jpg

  • Skål 1
  • Cheers 1
Link to comment
Dela på andra sajter

  • Svar 42,6k
  • Skapad
  • Senaste svaret

Mest aktiva i denna tråd

  • Peolito

    4449

  • B747

    2364

  • MickeN

    2143

  • Enis

    2014

On 2025-06-27 at 16:11, skrev Aray Na:

Bra då vet jag. 

Finns det något tips på youtube hur man ska hälla vs. inte hälla?

Det glaset är kört för öl då du troligtvis någon gång druckit mjöl eller något annat med proteiner i. Spelar ingen roll om du diskar i maskin då maskinen i sig är full av skit som sätter sig i glasen( minsta lilla repa) Man skall dedikerade ölglas som man handdiskar med en mjuk borste typ en skrubbi (mjuka delen) eller oftast räcker det att bara skölja ur om du gör det direkt efter du druckit upp. Sen skölj alltid ur glaset i mellan  om du dricker olika stilar. Man blir ju lite fnissig när folk tror att bubblorna man ser i glaset är bra. Har sett otrolig många skitiga glas på detta forum genom åren. Är du osäker så drick direkt ur flaska eller burk. Och JA man kan dricka alla öl direkt ur om det inte är på en finare bar eller resturang. 
 

Systembolaget

10 mars 2023  · 

Ett par tips för att diska ölglas! 

 Skölj ur ölglasen en extra gång!

 Skippa diskmedlet och använd bara varmt vatten, för att få ett fint skum. (Rester av diskmedel kan förstöra proteinet och gör att ölets skumkrona kollapsar eller uteblir).

 Låt gärna glasen lufttorka.

 Bonus! Använd aldrig ölglas för att dricka mjölk ur! Äggviteämnen från mjölken kan brännas fast på glasets insida när glaset diskas i hög värme. 

Visa mindre

  • Ge karma 5
Link to comment
Dela på andra sajter

1 timme sedan, skrev MickeN:

Först en lager och sen en Wee Jock, den var helt ok.20250711_164427.jpg.02e2d56dbcaddb532dd294fe8b1f8a51.jpg20250711_173318.jpg.e79ea85a84f47a16321b340a1a2cb521.jpg

Tycker som du om we kock. Kanske lite för maltig i min smak.

En dram i soffan.

IMG_2957.jpeg

  • Skål 1
  • Cheers 1
Link to comment
Dela på andra sajter

Registrera dig eller logga in för att kommentera
och se bilderna på riktigt.

Du måste vara medlem för att kommentera på forumet

Registrera dig

Registrera ett medlemskap. Lätt gjort...!

Registrera dig på forumet

Logga in

Har du redan ett medlemskap? Logga in här.

Logga in nu
Hem
Nytt
Logga in

Logga in



×
×
×
  • Skapa ny...