|
|
"Människors värde är lika stort i Thailand som i Sverige"
#16
Inlagd 25 november 2008 - 16:59
#17
Inlagd 25 november 2008 - 17:05
#18
Inlagd 25 november 2008 - 18:01
Quote
Men det kanske man inte alltid har
BTT
Exactemente Bäste Bror, skandal är bara förnamnet! Pattaya borde omedelbart hamna på UNESCOs världsarvslista, innan massturismen förstör staden.
[move]Ekoturisten Arne[/move]
#19
Inlagd 25 november 2008 - 18:09
Tänk bara på alla bartjejer som kommer direkt från Thailands mest genuina del Issan och för med sig dess inhemska traditioner i alla dess former.
Finns väl ingen annan plats i Hela Thailand förutom just Issan då där man möter det äkta och levande thailändska arvet, i dess mångfaldiga former.
Tänk bara på alla turister som tack vare detta faktum fått möjligheter att resa till och bosätta sig i Issan.
BTT
#20
Inlagd 25 november 2008 - 18:11
Och många unga tonåringar begår sin sexdebut på bordeller ditdragna av sin pappa. Lästa att närmare 40% av unga tyska män gör sin debut på en bordell i Tyskland
Hur funkar det då om en svensk köper sex i tyskland vilket då är en laglig rättighet där ?? Kan han då dömas för detta i ett annat EU-land
Tror dom som förespråkar en sådan lagändring aldrig varit utomlands !
Och hur blir det om en Thailändsk man med uppehållstillstånd i Sverige åker hem över helgerna och köper sex i hembyn ? Har han då brutit mot svensk lag och kan få uppehållstillståndet upphävt ?
#21
Inlagd 25 november 2008 - 18:34
Quote
Tänk bara på alla bartjejer som kommer direkt från Thailands mest genuina del Issan och för med sig dess inhemska traditioner i alla dess former.
Finns väl ingen annan plats i Hela Thailand förutom just Issan då där man möter det äkta och levande thailändska arvet, i dess mångfaldiga former.
Tänk bara på alla turister som tack vare detta faktum fått möjligheter att resa till och bosätta sig i Issan.
BTT
Exactemente Bäste Bror, ute i Isaan byarna skriks det "Hello sexy man" stup i kvarten, ett verkligen genuint folknöje.
[move]Folklige Arne[/move]
#22
Inlagd 25 november 2008 - 18:40
Säkrast är väl att avsäga sig sitt medborgarskap och bli tysk.
[move]Arne Schmetterling[/move]
#23
Inlagd 26 november 2008 - 00:48
Skämt åsido, så är ju detta lagförslag fullkomligt horribelt! Det är väl inte för inte som Norge har kallats för den sista sovjetstaten. Att försöka genomdriva det egna landets lagar i andra länder är rena diktaturfasoner, och borde vara förbjudet enligt internationell rätt. Hur skulle det se ut om utländska medborgare, som bor i Sverige, tvingades följa sitt hemlands lagar här?
Visst finns det fall när det kan vara motiverat att lagföra människor för brott begågna utomlands, exempelvis hedersmord, eller könsstympning, som skett i en invandrarfamiljs hemland. Men då handlar det om företeelser som inte bara strider mot svensk nationell lagstiftning, utan också mot FN:s stadgar om de mänskliga rättigheterna. Mig veterligen gör inte köp av sexuella tjänster från vuxna kvinnor det. Annars hade det knappast kunnat vara lagligt i många högt respekterade EU-länder.
Frågan är vad som gäller om lagen genomdrivs, och en svensk medborgare boende i exempelvis Danmark, köper sex på en helt laglig bordell där? Kan verkligen Sverige förbjuda sina medborgare att köpa tjänster av lagliga näringsidkare i andra EU-länder? Detta borde rimligtvis kunna anses vara ett handelshinder. Undrar vad EU-domstolen skulle säga om saken?
Nu kan jag inte påstå att jag är särskilt oroad för egen del, om jag nu någonsin köper sex i Thailand igen. Att bevisa att jag på ett hotellrum i Thailand har överräckt en 1000 B sedel till en fager dam lär i praktiken vara omöjligt. Enda skillnaden blir väl att man får vara försiktig med vad man skriver på diskussionsforum på nätet, och i privata email, så att inte FRA får fast en. Visst är det härligt att leva i det demokratiska landet Sverige!
Mvh,
Kaj
#24
Inlagd 26 november 2008 - 02:02
"Att bevisa att jag på ett hotellrum i Thailand har överräckt en 1000 B sedel till en fager dam lär i praktiken vara omöjligt."
Omöjligt är det inte... staten betalar tur och retur flygresa, hotell och traktamente för damen så hon kan vittna mot dig.
Damen ifråga är säkert också glad över möjligheten till lite lönsamt extraknäck i Sverige medan hon väntar på att uppträda i domstolen. Det är ju riskfritt för henne, det är ju bara dom som betalar för sex som är brottslingar. Antagligen ökar hennes trovärdighet i rätten också... Alla är politiskt korrekt nöjda och glada!
Herr Chang har talat.
#25
Inlagd 26 november 2008 - 10:20
Genom att trä en damstrumpa över huvudet när man sitter i baren så går det inte att identifiera oss, först var jag inne på rånarluvor men det blir nog för varmt.
Jag har faktiskt ett parti damstrumpor med en liten maska som passar för sugröret till groggen, först till kvarn!
[move]Idesprutan Arne[/move]
#26
Inlagd 26 november 2008 - 12:17
#27 Oregistrerad_jing jing
Inlagd 26 november 2008 - 14:41
Quote
Jag uppfattade det där skämtet.... nu mår jag lite dåligt och behöver prata med någon.
#28
Inlagd 26 november 2008 - 15:02
#29 Oregistrerad_jing jing
Inlagd 26 november 2008 - 15:08
Quote
hehe det här inlägget har vi skickat till vår expertpanel, som idag består av buzzen och soiwalker. Dom kommer höra av sig till dig framöver.
#30
Inlagd 26 november 2008 - 15:23
Quote
Hej!
Jag som jourhavande expert kan konstatera att Jing Jing har värst dubbelmoral av alla. Han hävdar att han åker till Thailand för att njuta av de dyraste hotellen med sin thaitjej. Sanningen är att han är stor stamgäst på Nana Plaza och köper vykort på fina hotellrum för att skanna av och lägga upp bilden på TT. Egentligen hyr han ett billigt rum från en av Nana Go-Go barerna.
Hälsning
Svarten
Jourhavande expert











