Kjell, den 03 februari 2012 - 23:47 , sade:
Det går framåt, senare bara varit på Changi airport.
Mvh
Amja ( Som glömde tiden)
|
|
Inlagd 04 februari 2012 - 19:28
Kjell, den 03 februari 2012 - 23:47 , sade:
Inlagd 04 februari 2012 - 19:45

POPULAR
falukorven, den 03 februari 2012 - 18:02 , sade:
Kjell, den 03 februari 2012 - 23:19 , sade:
Det är nästan omöjligt att missa denna "by", som omges av stora stenmurar. Tang Dynasty City är inspirerad av den kinesiska Tang Dynastin, som styrde Kina från år 618 till 907. Parken ger en inblick i livet i Kina under den perioden
I den 20 hektar stora fågelparken flyger många av de 7000 fågelarterna fritt runt. Då man går runt i parken, kommer man nära parkens många fåglar, som ynglar i parken. Under dagens lopp kan man se när de stora rovfåglarna fodras.
Djurparken i Singapore skiljer sig från andra djurparker genom att burarna inte består av galler, utan av vattenfall, klippformationer och vattengravar. Det är många uppvisningar i parken, då djuren uppträder för gästerna.
Med hjälp av ljudeffekter och figurer i naturlig storlek, ger utställningen Images of Singapore en levande bild av landets historia. Här kan man se, hur immigranternas värld såg ut, och man kan träffa Sir Stamford Raffles, landets grundläggare.
Thian Hock Keng Temple är det äldsta templet i Chinatown. Det är tillägnat Ma Cho Po, sjöfolkets beskyddare. Från 1821 låg det ett litet kinesiskt tempel på platsen. Byggandet av det enorma templet påbörjades först 1839. Materialet till templet hämtades ända från Kina
.
Inlagd 04 februari 2012 - 19:55